top of page

ben de kim oluyorum...

eko.png

 

2012’de içinde bulunduğu ve parçası olduğu ekoloji topluluklarından duyduğu Şiddetsiz İletişim ile 2013’te tanıştı. 2014 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde Şiddetsiz İletişim eğitimleri organize etmektedir. 2016 yılında Türkiye’de ilk defa düzenlenen IIT (Yoğunlaştırılmış Şiddetsiz İletişim Eğitimi) organizatörlerinden biridir.

2018 yılından beri Türkçe konuşan ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan katılımcılarına online kısa dönem ve uzun dönem programlar sunmaktadır. 2019 yılından itibaren diğer eğitmen arkadaşları ile birlikte hazırladıkları Şiddetsiz İletişim Yıllık Programı 100’den fazla öğretmene ulaştı. 2022 yılı itibari ile bu öğretmenler arasından davet ettikleri 5 kişilik ekibi mentörlük vererek destekliyoruz ve Öğretmenlerle Deneyim Buluşmaları organize ediyoruz.

ben de kim oluyorum...

 

siddeT.png

2019 yılında sertifika sürecini tamamlayarak Şiddetsiz İletişim Sertifikalı Eğitmeni olan Özgen, şu an Türkiye’deki 11 sertifikalı eğitmenden biridir.

2019-2022 yılları arasında kurumlarda Şiddetsiz İletişim’i hayata geçirme niyeti ile Almanya’da bir şirkete danışmanlık vermiştir. Buradan kazandığı bilgi ve deneyimle Türkiye’de çeşitli kurumsal firmalarda danışmanlık yapmaya ve eğitimler vermeye devam etmektedir. 

2019 yılında işbirliği içerisinde olan topluluklarda Şiddetsiz sistemler kurmak niyetiyle Şiddetsiz İletişim Online Alıştırma Akşamlarını başlatmıştır. Niyeti Şiddetsiz İletişim pratik etmek olan organizasyon herkesin ulaşabileceği bir kol mesafesinde olmaya özen göstererek toplumun farklı kesimlerinden 5000’den fazla kişiyi ağırlamıştır. Her yıl organizasyon içinde çalışmaya gelen bugüne kadar 12 kişiye Şiddetsiz İletişim’den ilhamla Şiddetsiz Organizasyonlar kurma konusunda deneyim sağlamaktadır. Bunlara ek olarak yurtdışından gelen 15 ten fazla yabancı eğitmeni de Türkiye topluluğu ile buluşturmuş ve yeni öğrenmeler ve yeni deneyimler kazanma konusunda hem içinde iş üretenleri hem de Türkiye Şİ topluluğunu desteklemektedir.

ben de kim oluyorum...

 

2020 yılında Şiddetsiz İletişim Kitaplığı yayınevini kurucu ortakları ile birlikte kurmuş ve o günden beri gönüllü olarak kitaplığın finansal işlerini yönetmektedir. Şiddetsiz İletişim kitaplığı şu ana kadar 3 kitap ve 7 kitapçık basmıştır ve çatısı altında Türkiye’de şimdiye kadar yayınlanmış Şiddetsiz İletişim kitaplarını okuyucu ile buluşturmaktadır.

Bunlara ek olarak Özgen, Şiddetsiz İletişim öğrenmeye devam etmekte, bilgisi ve deneyimini katıldığı online ve yüzyüze eğitimlerle zenginleştirmektedir. En son 2022’de Almanya’da düzenlenen IIT’ye katılmış ve 18 farklı ülkeden 65 katılımcı ve 3 farklı ülkeden 5 eğitmenle öğrenme yolculuğuna unutulmayacak bir deneyim daha eklemiştir.

ben de kim oluyorum...

 

Çatışma ve anlaşmazlık halinde olan taraflara arabuluculuk desteği sunan Özgen, empatik koçluklarla topluluğunu, krurumsal eğitimlerle de kurumları desteklemektedir. Odağına Şiddetsiz Sistemler kurmak, işbirlikleri içine ve iş üreten tüm organizasyonlara Şiddetsizliği getirmek, güç ve ayrıcalıklar farkındalığı, romantik ilişkilerde barış ve öğrenme sistemlerinde kültürel değişikliği yaratmayı alan Özgen, Almanya’da eşi ve kedileriyle beraber yaşamaktadır ve kalbi her daim Çanakkale kırsalındaki evinde atmaktadır.

ben de kim oluyorum...

 

Şiddetsiz İletişim yolculuğumda aldığım eğitimlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz             >

hakkımda neler söylediler...

 

Eğitimin son günü çakal ve zürafa kulaklarını taktığımızda yanımdaydın ve bana inanılmaz destek oldun. O günün akşamında çalışmada bahsi geçen kişi ile 4-5 saat muhabbet ettik. Karşılıklı konuştuk, güldük, sarıldık, ağladık. O kişi benim görümcem ve 10 yıllık ilişkimizde ilk defa mümkün olduğunca önyargısız konuşmaya başladım. İlk defa karşı tarafta benim kafamdakinden bambaşka bir hikaye olabileceğine dair bir umutla başladım. Sesin, yüzün, tavrın, şefkatin hep gözümün önündeydi, sanki yanımdaymışsın sanki elini tutuyormuşum gibi konuştum. Ve inanılmaz bir hikaye ile karşılaştım. Kafamdaki senaryodan o kadar uzaktı ki inanamadım. Biraz üzgünüm hala, başka insanlarla olan ilişkilerimde bugüne kadar kaybettiklerimin yasını tutuyorum belki. Ama bundan sonrası için hala umudum var. Bana bu umudu verdiğin için çok içten çok derin şükran hissediyorum.Çok teşekkürler. 

HG, İstanbul

hakkımda neler söylediler...

 

Azerbaycan 8 haftalık Şiddetsiz İletişim'e Giriş Semineri sayesinde kendimle, insanlarla iletişimde yumuşak bir dil deneyimledim. Kendimle bağlantı, öz şefkat, empati gibi konularla tanıştım. Özgen 8 haftalık seminer süresinde her zaman her katılımcı ile Şiddetsiz İletişim Dili ile bağlantıya geçiyordu. Hiç bir zaman bir öğretmen imajına girmedi, bizlerden biri olarak eğitimi sunması beni çok rahat ettirdi. Bu eğitim bana kendimle bağlantı, duygularım ve ihtiyaçlarımla tanışmam konusunda katkıda bulunmuştur.

MF

hakkımda neler söylediler...

 

Şiddetsiz iletişimi nasıl öğrenirim şehir dışına da çıkamam nasıl yaparım diye düşüncelerdeyken Özgen'nin online eğitim davetini gördüm. Tam da oğlumla ev içinde bir savaşın ortasındaydım ve eğitimin adı Çocukların Dilinden Anlasaydık'tı. Çalışmadan sonra oğlumla olan iletişimimize sihirli bir değnek deydi sanki. Özgen ve Özenç Sizlere ne kadar teşekkür etsem az. 

AH, Malatya

bottom of page